Tutaj jesteś

Bitcoin – wszystko co warto wiedzieć przed rozpoczęciem inwestycji w kryptowaluty

21 kwietnia 2023 Biznes Bitcoin

Bitcoin jako jedna z najpopularniejszych kryptowalut na świecie na dobre już zmieniła podejście inwestorów do tej formy lokowania kapitału. Z niszowej alternatywy, cyfrowe waluty stały się najpowszechniejszym wyborem, szczególnie wśród tych, którzy cenią sobie krótkoterminową spekulację. Co warto wiedzieć o inwestycjach w Bitcoin, zanim zdecydujemy się na to?

Najważniejsze fakty o Bitcoin

Bitcoin stanowi najpopularniejszą na świecie, całkowicie zdecentralizowaną platformę płatniczą, która bazuje na łańcuchu bloków (technologii blockchain, która już teraz znana jest z wielu pobocznych, innowacyjnych projektów). Cały rynek Bitcoina nie posiada jednej, konkretnej centrali i nie podlega jurysdykcji żadnej instytucji, co znamy z walut krajowych. Dlatego też między innymi na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat mieliśmy do czynienia z niewyobrażalnym wręcz wzrostem wartości tej kryptowaluty. 

Bitcoin, podobnie jak wszystkie inne kryptowaluty charakteryzują się bardzo dużym wskaźnikiem zmienności, co z jednej strony daje potencjał do osiągania dużych zysków w krótkim czasie, ale z drugiej strony rodzi ryzyko szybkiej utraty kapitału. Handel kryptowalutami, w tym Bitcoinem odbywa się za pośrednictwem jednej z giełd kryptowalutowych. 

Czy inwestowanie w Bitcoin jest bezpieczne?

Jedną z najistotniejszych rzeczy, która z pewnością zastanawia każdego z inwestorów to pytanie o opłacalność inwestycji w Bitcoiny. Czy jest to pewne źródło zysku? Podobnie jak każda inna inwestycja w instrumenty finansowe, tak również inwestycje w Bitcoin nie mogą być traktowane jako stabilna forma inwestycji. Dlaczego? 

Przez ogromną zmienność waloru, który z dnia na dzień może zyskać lub stracić na wartości nawet kilka procent. To w połączeniu z dźwignią finansową daje potencjał do zwielokrotnienia zysku lub błyskawicznego wyzerowania rachunku. Zdecydowana większość inwestorów traktuje kryptowaluty jako formę szybkiej, krótkoterminowej spekulacji na chwilowych wzrostach. Ciężko w obszarze inwestycji w cyfrowe waluty mówić bezpiecznym lokowaniu kapitału. Czy jest zatem uzasadnionym myśleć o inwestycjach w kryptowaluty, jeżeli jest to tak ryzykowna alternatywa, a brak odgórnych regulacji w jeszcze większym stopniu zniechęca do interesowania się tym rynkiem?

ETF na kryptowaluty jako alternatywa dla ekspozycji na duże ryzyko inwestycyjne 

Coraz większa liczba brokerów, notując wzmożone zainteresowanie rynkiem kryptowalut, decyduje się na wdrożenie pośredniego rozwiązania, jakim z pewnością można nazwać ETF na kryptowaluty. Czym są te instrumenty pochodne?

To fundusze notowane na giełdzie, które opierają się właśnie na kryptowalutach. Jeśli zatem zainwestujemy w ETF na kryptowaluty, wartość funduszu zmieni się analogicznie do zmian cenowych, jakie zanotuje instrument bazowy – w naszym przypadku kryptowaluta. Różnica polega jednak na tym, że jest to instrument regulowany, stworzony na podstawie restrykcyjnych przepisów i wymogów i emitowany zgodnie z prawem. Nie ma zatem żadnych obaw o legalność takiego przedsięwzięcia, a możliwość inwestowania z poziomu zwykłej platformy inwestycyjnej (bez potrzeby zakładania konta na giełdzie kryptowalut) w jeszcze większym stopniu wpływa na atrakcyjność takiej alternatywy. Jeśli zatem chcemy doświadczyć ekspozycji na zmienność kryptowalut w sposób relatywnie bardziej bezpieczny, ETF na kryptowaluty okaże się strzałem w dziesiątkę. 

Materiał zewnętrzny

Jak zrobić logo firmy?

Redakcja ebiznesfest.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów świata biznesu, marketingu i rozwoju osobistego. Naszym celem jest dostarczanie praktycznych porad, aktualnych informacji oraz inspirujących treści, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę, umiejętności i wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak otworzyć żabkę?

Jak otworzyć Żabkę?

24 kwietnia 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?