Wymierające zawody są szczególnie ciekawym zagadnieniem. Warto mieć na uwadze, że rzemieślnicy byli potężną grupą zawodową jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Byli to mistrzowie, więc mogli należeć do cechów, a także byli uprawnieni do szkolenia oraz egzaminowania uczniów. Obecnie ta tradycja praktycznie nie istnieje. Wszystkiemu jest winny postęp technologiczny oraz automatyzacja procesów produkcyjnych.
Dawne zawody
Większość rzeczy wykonują dziś maszyny i nie ma co się temu dziwić. Oczywiście istnieją jeszcze zawody, które wśród konsumentów cieszą się dużą popularnością. W tym miejscu można wymienić katelnika lub zegarmistrza. Osoby, które chcą mieć w ręku konkretny fach powinny zainteresować się nietypowymi zawodami. Można śmiało powiedzieć, że zawody, które wymagają od pracownika dużej precyzji są dziś mało popularne. Należy być nie tylko dokładnym, ale również bardzo cierpliwym. Zegarmistrz jest idealnym przykładem takiej profesji. Należy pamiętać, że problemów ze znalezieniem pracy nie powinien mieć dobry specjalista. Rynek jest zalewany tanimi produktami, ale wciąż istnieją ludzie, którzy preferują kunszt zegarmistrzów. Na współpracę z ośrodkami kultury mogą liczyć osoby, które wyspecjalizują się w swojej branży. Warto podkreślić, że zarobki zegarmistrzów oscylują wokół 5 tysięcy złotych miesięcznie. Takie wynagrodzenie jest kuszące dla osób, które szukają stałego zajęcia. Wiele nowych specjalizacji powstało w ostatnich latach. Przykładem takiej specjalizacji jest specjalista do spraw części zamiennych zegarków. Można spróbować założyć własną firmę lub zatrudnić się w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją drobnych elementów.
Przykłady wymierających zawodów
Kolejne wymierające zawody to kaletnictwo lub rusznikarstwo. Zezwolenie muszą otrzymać osoby zainteresowane posiadaniem broni. Rusznikarz to osoba, która wyrabia oraz naprawia broń palną. Oprócz zezwolenia musi również posiadać zaświadczenie o niekaralności. Bardzo ciekawa jest jednak droga zawodowa, ponieważ pracę można znaleźć w firmach produkujących materiały wybuchowe lub broń, a także w muzeach. Pasjonaci broni powinni się zainteresować tym zawodem, ponieważ jest bardzo ciekawy. To ile zarabia rusznikarz uzależnione jest głównie od miejsca zatrudnienia. Przeważnie są to kwoty rzędu 3-4 tysięcy złotych. Kaletnik to kolejny ciekawy zawód, który powoli wymiera. Zajmuje się on wytwarzaniem produktów ze skóry. Wykonuje także inne produkty skórzane, przede wszystkim torebki, paski, portmonetki oraz portfele. Same powinny się obronić ciekawe projekty i dobrze wykonane produkty. Jeśli wyroby wyróżniają się jakością to wcale nie jest ciężko zdobyć klientów. Warto jednak pamiętać o promocji w sieci, która może być bardzo skuteczna. Należy pamiętać, że wymierające zawody istnieją w każdym kraju. Felczer to pracownik branży medycznej, który stawia diagnozę i współuczestniczy w procesie leczenia z udziałem lekarza specjalisty. Szkoły kształcące w tym kierunku już od wielu lat nie funkcjonują, dlatego coraz mniej jest ludzi wykonujących taką pracę. Ginące zawody w Polsce to także czapniczka oraz rękawicznik, czyli typowe zawody rzemieślnicze. Specjaliści twierdzą, że do całkowitej likwidacji zakładów rzemieślniczych może dojść już za kilkanaście lat. Kowal jest idealnym przykładem rzemieślnika, który zajmuje się wykuwaniem przedmiotów z metalu. Cały czas można oczekiwać zleceń dotyczących kowalstwa artystycznego. Chodzi tu przede wszystkim o wykonywanie bram wejściowych, balustrad, krat okiennych oraz ogrodzeń. Masowa produkcja spowodowała, że wiele starych zawodów nie ma racji na rynku.