Tutaj jesteś

Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

16 stycznia 2023 Biznes Kto może skorzystać z sankcji kredytu darmowego

Kredytobiorcy coraz częściej zaczynają skarżyć się na stale rosnącą wysokość rat. W niektórych sytuacjach prowadzi to do problemów ze spłatą zadłużenia. Nic więc dziwnego, że możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego budzi wiele emocji, szczególnie że dzięki takiemu rozwiązaniu konsument ma prawo zwrócić kredytodawcy jedynie pożyczony kapitał. To natomiast eliminuje odsetki, które w przypadku wielu rat są wyższe niż spłacany kapitał.

  1. Czy konsumenci mogą oddawać sam kapitał?
  2. Na czym dokładnie polega sankcja kredytu darmowego?
  3. Pomoc dla osób mających problemy z terminową spłatą zadłużenia
  4. Istotne informacje na temat sankcji kredytu darmowego

Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad skorzystaniem z sankcji kredytu darmowego, warto dobrze poznać temat i poznać wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania. Z naszego artykułu dowiesz się również, w jaki sposób można skorzystać ze wspomnianych sankcji, co należy przygotować przed złożeniem wniosku oraz gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc w sprawach związanych z sankcjami kredytów darmowych, postępowaniem restrukturyzacyjnym i wieloma innymi.

Czy konsumenci mogą oddawać sam kapitał?

Mogłoby się wydawać, że w relacjach z przedsiębiorcami i instytucjami konsumenci są zawsze na przegranych pozycjach. W praktyce jednak osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej mogą w razie potrzeby liczyć na ochronę swoich praw, co zostało określone licznymi przepisami obowiązującymi nie tylko w Polsce, ale również w całej UE.

Przykładem takich przepisów są te, które dają konsumentom możliwość skorzystania ze specjalnego mechanizmu prowadzącego do spłacania samego kapitału. Oczywiście, żeby można było skorzystać z tego rozwiązania, muszą wystąpić odpowiednie warunki. Chodzi przede wszystkim o niewywiązanie się kredytodawcy z ciążących na nim obowiązków wobec konsumenta.

Na czym dokładnie polega sankcja kredytu darmowego?

Już w 2011 roku (art. 45 ustawy o kredycie konsumenckim z 12 maja) ustawodawca określił możliwość zwracania przez kredytobiorcę wyłącznie kwoty stanowiącej kapitał (oznacza to dużo niższą ratę bez odsetek oraz innych kosztów kredytu). Mogą z tego skorzystać konsumenci, którzy trafili na kredytodawcę niewywiązującego się z nałożonych na niego obowiązków. Najczęściej chodzi o obowiązek informacyjny. Konieczne jest wówczas złożenie stosownego oświadczenia, w czym każdego dnia pomaga Kancelaria Restrukturyzacyjna.

Pomoc dla osób mających problemy z terminową spłatą zadłużenia

Coraz trudniejsza sytuacja finansowa w połączeniu ze wzrostem stóp procentowych sprawiają, że wielu osobom już teraz grozi realne ryzyko braku możliwości dalszego spłacania kredytu. Można założyć, że w najbliższych miesiącach będzie coraz gorzej. Jeżeli więc doszło do naruszeń, które pozwalają zastosowań sankcję kredytu darmowego, warto się tym zainteresować. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie formalności muszą zostać załatwione w sposób wolny od jakichkolwiek błędów. Z tego powodu kancelaria, która w razie potrzeby może przeprowadzić postępowanie restrukturyzacyjne, jest niezwykle przydatna. Jej pracownicy na początek przeanalizują konkretną sytuację i podpowiedzą, czy rzeczywiście opłaca się podejmować dalsze działania. 

Istotne informacje na temat sankcji kredytu darmowego

Sankcje kredytu darmowego to ciekawy, ale zarazem skomplikowany temat. Chociaż jego samodzielne zgłębianie nie ma większego sensu, bo najlepsze efekty przynosi korzystanie z usług kancelarii, zawsze warto poznać przynajmniej podstawowe zagadnienia. Więcej informacji znajdziesz w artykule opisującym kredyt darmowy, w którym znajdziesz sekcję poświęconą przygotowaniu się do skorzystania z tego rozwiązania.

Materiał zewnętrzny

Jak wystawić fakturę bez firmy?

Redakcja ebiznesfest.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów świata biznesu, marketingu i rozwoju osobistego. Naszym celem jest dostarczanie praktycznych porad, aktualnych informacji oraz inspirujących treści, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę, umiejętności i wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak otworzyć żabkę?

Jak otworzyć Żabkę?

24 kwietnia 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?