ebiznesfest.pl

Strona poświęcona pracy i biznesowi.

PoradnikiRozwój osobisty

Podpowiadamy, jakie studia wybrać

Podpowiadamy, jakie studia wybrać

Wiele osób zastanawia się, jakie studia wybrać. Jeśli przed maturą nie wiesz co studiować to nie martw się na zapas, ponieważ sporo ludzi jest w podobnej sytuacji.

Wybór kierunku studiów

W tym artykule podpowiemy, jakie kierunki są przyszłościowe, a także wyjaśnimy, co trzeba zrobić, żeby się dostać. W lipcu większość uczelni zaczyna rekrutację. Dawniej obowiązywały jeszcze wstępne egzaminy na studia. Oczywiście każda uczelnia miała swój unikalny system, więc czasami egzamin był w formie testu, a innym razem przechodziło się po prostu luźną rozmowę kwalifikacyjną. To sprawiało, że można się było dostać na elitarny kierunek studiów, nawet jeśli miało się ledwo zdaną maturę. W dzisiejszych czasach o wszystkim decydują matury. O tym, jakie mamy możliwości studiowania bezpłatnego decydują wyniki uzyskane na egzaminie dojrzałości. Przeliczaniu punktacji na danym kierunku na wybranej uczelni służy wynik matury z poszczególnych przedmiotów. Osobom, którym matura poszła słabo zostają tak naprawdę studia płatne. Należy pamiętać, że poziom na takich studiach jest czasami bardzo wysoki, więc niekoniecznie są to gorsze studia. Oczywiście trzeba płacić czesne, a im studia są lepsze, tym wyższe są czesne. Oczywiście słabo zdana matura to jeszcze nie koniec świata. Warto sobie jednak uświadomić, że bardzo mocno utrudnia życie. Wrzesień w klasie maturalnej to najpóźniejszy termin, żeby zacząć myśleć o wyborze studiów. Należy pamiętać, że wstępne deklaracje maturalne w swojej szkole trzeba złożyć do końca września. To może zadecydować z czego będziesz później zdawać maturę. Najpierw trzeba zdać próbne matury, a później zadecydować co dalej. Warto mieć na uwadze, że ostateczne deklaracje maturalne należy złożyć przeważnie na przełomie stycznia i lutego. Przede wszystkim nie należy sugerować się aktualną modą przy wybieraniu kierunku studiów.

Renomowane kierunki

Wiele osób idzie na prawo lub medycynę, mimo że kompletnie się do tego nadają. Później się okazuje, że mamy wielu bezrobotnych absolwentów, którzy nie mogą znaleźć swojego miejsca na rynku pracy. Oczywiście prawo otwiera ogromne możliwości, ale trzeba mieć też właściwe predyspozycje. Im bardziej oblegane kierunki studiów, tym ciężej się dostać. Opinie najbliższych i rodziny trzeba szanować, ale także traktować z umiarem. Wybierz studia, które cię interesują, ponieważ to jest droga do sukcesu. Jeśli wybierzesz interesujący kierunek studiów to będziesz z czystą przyjemnością chodził na zajęcia. Przede wszystkim nie powinieneś kierować się wyborami przyjaciół. Znajomości ze studiów są zdecydowanie trwalsze, niż te ze średniej szkoły. Możesz także przeprowadzić analizę swoich silnych oraz słabych stron, a także predyspozycji i umiejętności. Później wystarczy, że znajdziesz studia najbardziej pasujące do ciebie. Trzeba dodać, że ludzie mający hobby mają łatwiejsze zadanie. Ciekawym kierunkiem jest kosmetologia, która będzie idealna dla osób lubiących robić makijaż i malować paznokcie. Najlepiej, jeśli program kierunku studiów będzie się pokrywał z twoimi zainteresowaniami. Możesz mieć problem, jeśli nie posiadasz silnie rozwiniętych zainteresowań. Predyspozycje pokazują, do czego się nadajesz, a co powinieneś omijać szerokim łukiem. Predyspozycje i zainteresowania mogą się czasami mocno różnić. Osoby, które mają słabą pamięć nie powinny studiować prawa, nawet jeśli interesują się procesami sądowymi. Studia sportowe i wojskowe z pewnością nie są dla ludzi z dużą nadwagą. Powinieneś pomyśleć o przedmiotowych olimpiadach, jeśli osiągasz sukcesy z jakichś przedmiotów.

Udostępnij