Tutaj jesteś

Stały faktoring czy jednorazowe finansowanie – co wybrać?

13 lutego 2023 Poradnik Stały faktoring czy jednorazowe finansowanie

Przedsiębiorcy, którzy zaczynają interesować się źródłami finansowania przedsiębiorstw, w tym faktoringiem, często nie mają pewności, jaki sposób finansowania wybrać – stały faktoring online czy finansowanie pojedynczych faktur. Spróbujmy ułatwić im ten wybór!

Na czym polega faktoring?

Faktoring jest prostą usługą umożliwiającą przedsiębiorcom finansowanie faktur. Dzięki faktoringowi nie musisz czekać na zapłatę faktury ze strony kontrahenta, nawet jeśli wystawiłeś fakturę z długim terminem płatności. Po prostu zgłoś fakturę do finansowania, wypełniając wniosek online na stronie pragmago.pl. Po akceptacji wniosku możesz podpisać umowę – także elektronicznie, za pośrednictwem systemu Autenti – a następnie skorzystać z finansowania.

W ramach faktoringu możesz sprzedawać jedynie faktury wystawione na innych przedsiębiorców. Pamiętaj też o tym, by zgłaszać do finansowania takie dokumenty sprzedaży, które są niewymagalne, tzn. do upływu terminu płatności pozostało minimum 8 dni – w przeciwnym razie wniosek o finansowanie zostanie odrzucony.

Jak działa finansowanie pojedynczych faktur?

Finansowanie pojedynczych faktur to wariant faktoringu, który nie wymaga od przedsiębiorcy podpisywania stałej umowy. Jedyne, co musisz zrobić, to wypełnić i wysłać wniosek o finansowanie faktur na stronie internetowej faktora. Do wniosku dołącz plik z fakturą oraz najważniejsze informacje dotyczące zarówno Twojej firmy, jak i odbiorcy. 

Wniosek rozpatrzymy niezwłocznie, a następnie nadamy Ci dostęp do Strefy Klienta i wyślemy kod SMS, który będziesz mógł wprowadzić w panelu, by potwierdzić chęć skorzystania z usługi. Gdy zaakceptujemy wniosek, wyślemy prośbę o potwierdzenie faktury do Twojego kontrahenta. W momencie, w którym odbiorca potwierdzi, że taka transakcja faktycznie miała miejsce (musi jedynie kliknąć w link w wiadomości e-mail), wyślemy pieniądze na Twój rachunek firmowy. 

W jakich sytuacjach warto skorzystać z finansowania pojedynczych faktur?

Finansowanie pojedynczych faktur o świetne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy nie zetknęli się do tej pory z faktoringiem i chcieliby sprawdzić, jak działa ta usługa i co ma do zaoferowania. Dużym atutem finansowania faktur jest brak konieczności zawierania umowy długoterminowej – z faktorem nawiązujesz współpracę, która obejmuje sfinansowanie jednej, konkretnej faktury. 

W ramach finansowania otrzymujesz także dostęp do limitu, co ułatwi sprzedaż faktur w przyszłości (nie trzeba będzie składać osobnego wniosku do każdej kolejnej faktury).

Rozważ finansowanie jednorazowe także wtedy, gdy nie masz stałych odbiorców faktur, a Twoja firma potrzebuje natychmiastowego dostępu do gotówki.

Czym jest stały faktoring online?

Faktoring online jest stałą wersją usługi finansowania faktur. Aby z niego skorzystać, konieczne jest zawarcie umowy z faktorem, najczęściej na okres 12 miesięcy. Podczas wypełniania wniosku o finansowanie należy dodać listę stałych odbiorców, z którymi współpracuje Twoja firma. W ramach faktoringu online możesz finansować jedynie faktury wystawione na tych kontrahentów, których uprzednio dodasz do Strefy Klienta.

Jeżeli w trakcie trwania umowy zajdzie potrzeba dodania odbiorców do listy, wystarczy, że zalogujesz się do panelu i wprowadzisz dane odpowiednich kontrahentów. 

Faktoring online zapewnia przedsiębiorcy dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. W ramach przyznanej kwoty możesz finansować dowolną liczbę faktur. Jeżeli korzystasz z faktoringu online, możesz liczyć na niższą prowizję za sfinansowanie, jednak w tym wariancie płacisz za utrzymanie limitu – warto więc z niego regularnie korzystać.

Kiedy wybrać faktoring online?

Faktoring online to rozwiązanie skrojone na potrzeby przedsiębiorców, którzy wystawiają faktury stałym kontrahentom – to właśnie oni będą mieli najczęściej potrzebę korzystania z faktoringu, a jednocześnie dla nich usługa okazuje się najbardziej korzystna. 

Jeżeli więc wystawiasz faktury z odroczoną płatnością, a do tego posiadasz zaufane grono stałych klientów, faktoring jest rozwiązaniem dla Ciebie – zapewni Ci stały dostęp do gotówki i sprawi, że słowa “zator płatniczy” będą jedynie określeniem w słowniku, a nie realnym zagrożeniem dla płynności finansowej Twojej firmy.

Jak wystawić fakturę bez firmy?

Redakcja ebiznesfest.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów świata biznesu, marketingu i rozwoju osobistego. Naszym celem jest dostarczanie praktycznych porad, aktualnych informacji oraz inspirujących treści, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę, umiejętności i wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?