Tutaj jesteś

Założenie firmy w Czechach

28 września 2024 Prawo Założenie firmy w Czechach


Nie brakuje Polaków, którzy stawiają wszystko na jedną rękę, zakładając firmę. Biorąc pod uwagę ilość konkurencji na rynku, trzeba zdawać sobie sprawę, że wcale tak łatwo nie będzie. Co jednak nie oznacza, że należy rezygnować ze swoich marzeń. Może warto jednak rozważyć założenie firmy u naszych sąsiadów? Chodzi dokładnie o Czechy. Wbrew obawom wielu osób, wcale nie będzie to tak dużym wyzwaniem.

Firma w Czechach – co warto wiedzieć?

Potencjalni przedsiębiorcy boją się czasem zaryzykować, pomimo korzystniejszego systemu podatkowego po czeskiej stronie, ponieważ obawiają się tego, że nie będą w stanie poradzić sobie z tamtejszym prawem. Faktycznie, pomiędzy polskim i czeskim prawem widać różnice. Przy czym warto skorzystać z pomocy osób, które na takim prawie się znają. Nie brakuje kancelarii, które specjalizują się we wsparciu przy założeniu firmy w Czechach. Jedna z takich ofert czeka na wszystkich  zainteresowanych na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/. Dzięki temu będzie można uzyskać informacje na temat tego, jak przebiega rejestracja firmy w Czechach i jakich formalności należy dopełnić, aby móc wszystkiemu podołać.

Założenie spółki po czeskiej stronie krok po kroku

Korzystając z wiedzy osób doświadczonych, będzie można dopełnić wszystkich formalności. Warto jednak wiedzieć, jak taki proces wygląda. Taka wiedza pomoże utrzymać pewność, że wszystko załatwiane jest w odpowiedniej kolejności. Chcąc założyć spółkę w Czechach należy:

  • zarejestrować się w Centralnym Rejestrze Przedsiębiorstw (ORS) – tylko dzięki temu przedsiębiorca otrzyma identyfikator NIP (IČO);

  • zapłacić – koniecznością jest wniesienie opłaty w kwocie około 2 000 CZK;

  • sporządzić akt notarialny – tak, aby było wiadomo, że istnieje miejsce, gdzie możliwe będzie prowadzenie własnej firmy;

  • sporządzić umowę spółki – ważne jest to, aby została ona podpisana przez wszystkich wspólników, o ile takowi istnieją. Ta uwaga tyczy się również aktu notarialnego;

  • posiadać kapitał zakładowy – czeskie prawo idzie przedsiębiorcom na rękę, ustalając, że minimalna wartość kapitału zakładowego powinna wynieść 1 CZK. Jest to opłacalna kwota, której każda osoba jest w stanie podołać. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób entuzjastycznie pochodzi do założenia firmy w Czechach.

Dlaczego warto założyć firmę w Czechach?

Wpływ na to na wiele czynników. Wśród nich można wymienić akcyzę, której nie muszą opłacać przedsiębiorcy chcący zakupić auto dla własnej firmy. Do tego będzie można dokonać odliczenia pełnego VAT-u, co też dla wielu okaże się ogromnym odciążeniem finansowym. Warto również nadmienić, że czeski podatek dochodowy jest niższy niż w Polsce. System podatkowy dla czeskich przedsiębiorców jest naprawdę łaskawy. Otóż można liczyć na odliczenie od 40% do 60% kosztów prowadzenia działalności, bez konieczności jej dokumentowania. Jest to naprawdę atrakcyjna oferta, jeżeli porówna się ją do tego, co muszą wykonywać polscy przedsiębiorcy.

Warto rozważyć tę propozycję, ponieważ istnieje możliwość korzystania z wirtualnych biur na terenie Czech. Do tego polscy przedsiębiorcy zawsze są doceniani w innych krajach, co też związane jest z wysokimi zarobkami. W przyszłości będzie można pomyśleć o tym, aby rozwijać swoją firmę, dzięki czemu możliwe będzie zdobycie większych dochodów. Wystarczy się tylko odważyć i zrobić ten jeden krok do przodu. Nie trzeba się niczego obawiać, jeżeli można liczyć na fachowe wsparcie prawne.

Artykuł sponsorowany

Jak zoptymalizować koszty utrzymania floty?

Redakcja ebiznesfest.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów świata biznesu, marketingu i rozwoju osobistego. Naszym celem jest dostarczanie praktycznych porad, aktualnych informacji oraz inspirujących treści, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę, umiejętności i wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?