Tutaj jesteś

Kiedy składać wypowiedzenie? W jaki sposób wypowiedzenie pozwala zwolnić się z pracy?

27 listopada 2023 Prawo wypowiedzenie

Osoby, które rozpoczęły swoją pierwszą pracę lub pracują już pewien czas, powinny znać pewne pojęcia. Jednym z określeń, jakie koniecznie trzeba znać jest wypowiedzenie umowy o pracę. Oczywiście w większości przypadków każdy byłby w stanie wyjaśnić, czym jest wypowiedzenie, jednak zdarza się, że niekiedy może sprawiać to pewne problemy. Czym więc dokładnie jest wypowiedzenie umowy o pracę i kto ma prawo do wręczenie tego dokumentu.

Wypowiedzenie w Niemczech – co musisz o nim wiedzieć?

Wypowiedzenie jest dokumentem, który reguluje kwestię zwolnienia z pracy. Dokładniej jest to jednostronne oświadczenie woli o rozwiązaniu stosunku pracy. Jeszcze prościej wypowiedzenie jest dokumentem informującym drugą stronę, o tym, że chcemy się zwolnić i będziemy pracować jeszcze przez uregulowany w przepisach okres wypowiedzenia w Niemczech.

Niemieckie wypowiedzenie umowy o pracę zajmuje ważne miejsce, ponieważ pozwala ono w pewnych sytuacjach na rozwiązanie stosunku zatrudnienia. Zatrudnienie u danego pracodawcy nie musi wiązać się z koniecznością świadczenia pracy przez wiele lat. Jeśli na horyzoncie pojawi się lepsza praca lub z innych przyczyn będziemy chcieli się zwolnić, możemy bez obaw złożyć wypowiedzenie.

Kiedy można złożyć wypowiedzenie i kto ma do prawo do jego złożenia?

Wypowiedzenie może zostać złożone przez pracownika. Należy jednak wspomnieć o tym, że pracodawca również ma prawo do wręczenia takiego dokumentu. Z dokumentem tym możemy mieć nie tylko do czynienia, pracując w Niemczech, ale też w Polsce, a więc jest to dosyć znany sposób rozwiązywania umów o pracę.

Prawo do złożenia wypowiedzenia może mieć też pełnomocnik, któremu została zlecona ta czynność. Bez względu jednak na to, kto ostatecznie będzie odpowiedzialny za dostarczenie wypowiedzenia, trzeba przede wszystkim prawidłowo je przygotować.

Czy można zwolnić się w Niemczech z pracy bez wypowiedzenia?

Oczywiście istnieje tu możliwość wręczenia dokumentu bez okresu wypowiedzenia, jednak dopuszczalne jest to wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Warto dodać, że zwolnić można się też, będąc jeszcze na okresie próbnym.

Wtedy przewidywany czas wypowiedzenia jest dosyć krótki i wynosi on zazwyczaj 2 tygodnie. Niekiedy można spotkać się też z okresem wypowiedzenia trwającym krócej, ale zależy to od konkretnej firmy, w jakiej pracujemy. Wypowiedzenie, które chce złożyć pracodawca także, może wiązać się z pewnym okresem wypowiedzenia bądź mieć formę wypowiedzenia natychmiastowego.

Materiał zewnętrzny

Jak wystawić fakturę bez firmy?

Redakcja ebiznesfest.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów świata biznesu, marketingu i rozwoju osobistego. Naszym celem jest dostarczanie praktycznych porad, aktualnych informacji oraz inspirujących treści, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę, umiejętności i wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?