ebiznesfest.pl

Strona poświęcona pracy i biznesowi.

BiznesPoradniki

Czym są benefity pracownicze?

Czym są benefity pracownicze?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszą się benefity pracownicze przykłady wymienimy w tym artykule. Można śmiało powiedzieć, że o kulturze organizacyjnej firmy świadczą właśnie benefity.

Rodzaje benefitów pracowniczych

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pracownicy mają możliwość wyboru oferowanych dodatków. Listę benefitów oferowanych przez danego pracodawcę można często zobaczyć podczas przeglądania ofert pracy. Głównie duże firmy inwestują w benefity pracownicze, ale nie tylko. Po tę formę świadczeń pozapłacowych coraz częściej sięgają również mniejsze przedsiębiorstwa. Niestety pakiet benefitów, który zadowoliłby absolutnie wszystkich pracowników po prostu nie istnieje. Większość pracodawców stara się zbudować elastyczną ofertę świadczeń, która będzie naprawdę atrakcyjna. Pracownicy mogą wybrać te oferty, które ich faktycznie interesują. Ma to bezpośrednie przełożenie na większe przywiązanie do przedsiębiorstwa. Warto wyjaśnić, że benefity to dodatki pozapłacowe do pensji. Motywowanie i dodatkowe wynagradzanie zatrudnionych jest głównym celem oferowania benefitów. W ten sposób budowana jest także lojalność wobec pracodawcy. Trzeba jednak pamiętać, że dla pracodawcy są to nieobowiązkowe dodatki. Ludzie zatrudnieni w firmie, która oferuje ciekawe benefity dodatkowe mają poczucie, że pracodawca faktycznie o nich myśli. To sprawia, że wypełniają swoje obowiązki z większym zaangażowaniem i doceniają miejsce pracy. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że na lojalność klientów wpływa również dobre samopoczucie pracowników. Dosyć istotną rolę odgrywają w procesie rekrutacyjnym benefity oraz inne dodatki motywacyjne. Jeśli oferty są do siebie zbliżone to właśnie benefity mogą zadecydować o wyborze ostatecznym. Na potrzeby pracownika powinien odpowiadać dobry benefit. Przede wszystkim może eliminować bolączki, ułatwiać życie oraz rozwiązywać problemy. Dodatki mogą być uzależnione nie tylko od specyfiki wykonywanej pracy, ale również od doświadczenia zawodowego lub stażu pracy. Wybór właściwych benefitów ma zachęcić pracowników do pozostania w firmie.

Zalety benefitów pracowniczych

Można też zapytać pracowników o ich preferencje oraz potrzeby, żeby lepiej dostosować benefity. To pomoże stać ci się bardziej wartościowym pracodawcą. Warto zadbać o employer branding i pomyśleć o odpowiedzi na potrzeby pracowników, jeśli chcemy pozostać na rynku. Dzięki temu osoby z bliższego i dalszego otoczenia mogą zainteresować się pracą w danej firmie. Można śmiało powiedzieć, że benefity zdrowotne należą do najpopularniejszych benefitów pracowniczych w Polsce. Są to przede wszystkim pakiety sportowe, ubezpieczenia oraz prywatna opieka medyczna. Zniżki i bony zakupowe, bilety do kina, darmowe miejsca parkingowe oraz dofinansowania do szkoleń również są dosyć popularne. Wśród bardziej oryginalnych można wymienić pokój relaksu, ogródek z grillem lub dodatkowy dzień wolny od pracy. Wybór benefitów pracowniczych jest bardzo duży, więc każdy bez większego problemu powinien znaleźć coś dla siebie. Na zachodzie benefitów jest zdecydowanie więcej, między innymi usługi sprzątające mieszkanie oraz pokój na drzemki. W naszym kraju jeszcze nie jest to tak popularne, ale wszystko wskazuje na to, że w niedługim czasie nadejdą duże zmiany. Benefity pracownicze to już nie wyjątek, a standard w większości dużych firm. Mają one motywować ludzi do pracy, a także wpływać na employer branding przedsiębiorstwa. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć, czym są benefity pracownicze i gdzie znajdują zastosowanie.

Udostępnij