Tutaj jesteś

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć w 2023 roku

10 lutego 2023 Biznes Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Lada moment rozpoczyna się okres rozliczeniowy. Związane z nim kwestie budzą wątpliwości u wielu podatników. Wprowadzony w ostatnich latach program Polski Ład przyniósł bowiem liczne zmiany – również w zakresie prawa podatkowego. W poniższym artykule rozwiewamy wątpliwości dotyczące takich zagadnień jak: ryczałt 2022 i ryczałt 2023 (co zmieniło się w tych latach). 

Zoptymalizuj podatek ryczałtowy z PITax.pl

Ryczałt – co to?

Na początek warto pokrótce wyjaśnić, czym jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jest to jedna z form opodatkowania, którą mogą wybrać przedsiębiorcy, aby rozliczać się z organem podatkowym. Ryczałt nazywany jest uproszczoną formą opodatkowania działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy, którzy wybrali tę formę opodatkowania, płacą podatek ryczałtowy (od przychodu). Podstawę opodatkowania stanowi zatem przychód, bez pomniejszania o koszty jego uzyskania. Tę formę opodatkowania bardzo często wybierają osoby, prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, ale także małe spółki. Dla wielu przedsiębiorców zryczałtowany podatek dochodowy jest po prostu korzystną opcją. Wybór takiej formy opodatkowania ułatwia też prowadzenie firmowej dokumentacji i księgowości. Firmy mogą bowiem prowadzić uproszczoną księgowość w formie tzw. ewidencji przychodów. W polskim prawie przewidziano także ryczałt samochodowy. Jest to zwrot kosztów za używanie pojazdu prywatnego do celów służbowych.

Stawki ryczałtu wg pkd 2022 a 2023

Ryczałt ewidencjonowany to forma opodatkowania, która ma zróżnicowane stawki ryczałtu 2023. Konkretna stawka uzależniona jest od PKD, czyli profilu działalności. Względem 2022 roku nastąpiło kilka zmian właśnie w tym zakresie. Dla przykładu: wolne zawody (radca prawny, tłumacz, architekt itp.) są obłożone nową stawką, którą obniżono z 20 do 17%. 

Na rządowych stronach można natomiast znaleźć pełną listę wszystkich zawodów i profili działalności gospodarczej, które mogą korzystać z ryczałtu ewidencjonowanego. Podane są tam również stawki, obowiązujące w bieżącym roku podatkowym. 

Ryczałt 2023 – stawki

Oto kilka przykładowych stawek według PKD:

  • 17% – tak zwane wolne zawody
  • 15% – świadczenie usług niematerialnych
  • 12,5% – ryczałt od najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy itp., od nadwyżki ponad 100 000 zł
  • 10% – świadczenie usług w zakresie kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek
  • 8,5% – działalność usługowa, w tym prowadzenie działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, ale także od przychodów z najmu do kwoty 100 000 zł
  • 5,5% – działalność wytwórcza, roboty budowlane

Jak wspomnieliśmy – wykaz wszystkich zawodów i obowiązujących stawek znaleźć można na stronach rządowych. Warto jednak wspomnieć, że niektóre stawki zostały obniżone. Zmiany te przyniósł Polski Ład – ryczałt obejmujący działalność w obszarze IT został obniżony z 15 do 12%. Z kolei aktualnie obowiązujący ryczałt dla lekarzy to 14%. Podkreślić też należy, że popularny ryczałt 8 i 5 obowiązuje dla przychodów do kwoty 100 000 złotych. 

Ryczałt a vat - znajdź szczegóły na PITax.pl

Ryczałt a VAT

Wielu osobom wydaje się, że tak zwani ryczałtowcy nie odliczają VAT, ponieważ nie ma to dla nich większego sensu (zakupów nie można „wrzucić” w koszty uzyskania przychodów). Nie jest to prawdą. Przedsiębiorcy, korzystający z opodatkowania ryczałtem, jak najbardziej mogą i odliczają VAT naliczony od podatku należnego. Katalog wydatków, które mogą być odliczone, znajduje się w art. 26, art. 26h i art. 26hb ustawy o PIT. 

Składka zdrowotna 2023 a ryczałt

Wiele wątpliwości budzi także wysokość składki zdrowotnej, jaką zobowiązani są odprowadzać przedsiębiorcy na ryczałcie. W sieci dostępne są narzędzia, które umożliwiają dokonanie obliczeń podatku należnego, stawek składki itp. Do takich narzędzi zalicza się kalkulator składki zdrowotnej. 

Co do zasady wysokość składki zdrowotnej dla podatników rozliczających się w formie ryczałtu uzależniona jest od wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jak wiadomo – wysokość ta zmienia się co jakiś czas. Zawsze trzeba zatem wziąć pod uwagę ogłoszoną na IV kwartał wysokość przeciętnego wynagrodzenia. 

Obecnie są określone trzy progi dochodowe (jeżeli podatnik ostatecznie przekroczy dany próg, to będzie zobowiązany uregulować różnicę):

  • I próg – dla rocznych przychodów do 60 tys. złotych, stawka wynosi 9 % od podstawy obejmującej 60% przeciętnego wynagrodzenia;
  • II próg – dla rocznych przychodów od 60 do 300 tys. złotych, stawka wynosi 9% od 100% przeciętnego wynagrodzenia;
  • III próg – dla rocznych przychodów powyżej 300 tys. złotych, stawka wynosi 9% od podstawy obejmującej 180% przeciętnego wynagrodzenia.
PITax.pl obliczy PIT-28 i pomoże zaoszczędzić

Jeśli natomiast chodzi o rozliczenie roczne – w przypadku obywateli rozliczających się ryczałtem podstawowym dokumentem do rozliczenia z fiskusem jest PIT-28. 

Warto śledzić zmieniające się przepisy podatkowe, a w razie wątpliwości można skorzystać z usług doradcy podatkowego. Wykwalifikowana księgowa również nie powinna mieć problemów z interpretacją aktualnych przepisów podatkowych. Szczególnie że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych uchodzi za jedną z najprostszych form opodatkowania.

Materiał zewnętrzny

Jak wystawić fakturę bez firmy?

Redakcja ebiznesfest.pl

Jesteśmy zespołem pasjonatów świata biznesu, marketingu i rozwoju osobistego. Naszym celem jest dostarczanie praktycznych porad, aktualnych informacji oraz inspirujących treści, które pomogą Ci rozwijać Twoją firmę, umiejętności i wiedzę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak otworzyć żabkę?

Jak otworzyć Żabkę?

24 kwietnia 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?